Dark 1. Sezon

By

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda konumuz son günlerin gündemi olan Dark dizisi. Dizinin 2. sezonu geldi fakat biz daha ilk sezon incelemesini yapmadığımız için konuya Dark 1. sezon ile başlayacağız. İzleyen arkadaşlar okuyabilirler fakat izlemeyen arkadaşlar için SPOİLER içeren bir içerik olacağından bahsedelim.

Dark 1. Sezon Başlangıç

Dizinin ilk bölümünden son bölümüne kadar çekim tekniğinden kaynaklı olduğunu düşündüğüm karamsar ve karanlık bir hava var. Dizi bu havada devam ediyor ve zaten sürekli yağmur yağıyor, mevsim kış veya son bahar sanırım ve bu durum izledikçe insanın içini karartıyor. Ayrıca dizide kullanılan bazı müzikler sanki gerilimi arttırmak adına eklenmiş ve bunu ustaca başardığını söyleyebilirim. Ayrıca dizi aynı akraba problemleri gibi insanın kafasını oldukça karıştırıyor. Dizide kim kimin nesi oldukça karmaşık bir hal alıyor. Özellikle zamanda yolculuk başladığında işler içinden çıkılmaz bir hal alıyor ve güzelleşiyor. Fakat diziyi izlerken bunları düşünürken başım ağırdı diyebilirim. Baya zihin zorluyor ve sizi konu hakkında yorum yapmaya itiyor.

Dizi zamanda yolculuğu ele alıyor fakat çoklu evrenler teorisi ile değil. Tek bir evrenin olduğu ve geçmişi değiştirince geleceğinde değiştirileceği üzerinde duruluyor. Aynı Zamanda yolculuk filminde olduğu gibi ve bunda da aynı filmde olduğu gibi üç kollu bir sembol kullanılıyor. Fakat bu sembolde her bacaktan birisi 33 yıl öncesini temsil ediyor. Dizide ki solucan deliği 1986 ve 1953 yıllarına uzanıyor. Kısacası bu yıllar dışında herhangi bir yıla gidemiyorsunuz fakat sonradan yapılan zaman makinesi ile neler olabilir bilemiyorum.

Bölümlerdeki Anlaşılmazlık!

Dizinin her bir bölümünü sanki bir önceki bölüme cevap olsun diye açıyorsunuz fakat cevap olmayı bir kenara bırakın yeni sorular oluşturmaya başlıyor. Son bölüme geldiğiniz zaman artık birşeyleri anlamış olurum diyorsunuz ve anlıyorsunuzda fakat dizide önceden gösterilmiş ve açıklanmamış bir sürü detay aklınıza takılıyor. Mesela nükleer santralin 1986 yılında başına geçen müdüre hanımımız yaşlanınca neden zaman yolcusu oluyor. Neyi düzeltmeye çalışıyor? Ayrıca Papaz’ın onun torunu olduğunu anlıyoruz az buçuk fakat papaz geçmişe gidip kendisi ile neden konuşuyor ne yapmaya çalışıyor. Papaz çocukları ne için öldürüyor? Neyi test ediyor gibi bir çok soruyu cevapsız bırakarak biten bir sezondan bahsediyorum.

Dizide en çok aklıma takılan şeylerin cevabını bulamadım ve sırf bu sebepten dolayı ikinci sezonu izleyeceğim. Sizde dizi hakkındaki yorumlarınızı burada belirtebilirsiniz.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like