Fırtına Anı

By

Son zamanların en popüler dizilerinden birisi olan La Casa De Papel’in yıldızı Álvaro Morte’nin de yer aldığı bir bilim kurgu yapımı olan Fırtına Anı filmini sizler için izledik. Öncelikle Netflix’in artık çıtayı bazı yapımlarda arşa çıkarttığını belirtmek istiyoruz. Her ne kadar görsel bir efekt olmasına gerek olmasa da hikaye ve senaryo açısından mükemmel bir film ortaya koyulduğunu bilmenizi isterim.

Konusu

Bir fırtına anında araba kazasında ölen bir çocuğun evine yıllar sonra Vera ve David taşınır. Çocuk video kaydı yapmayı sevmektedir ve ailesi gitmeden önce kayıtları evde bırakmıştır. Yine bir fırtına anında videoları bulan Vera kasedi Tv’ye bağlar ve açar. İşte yıllar önceki fırtına yeniden başlar ve video kasedi aracılığı ile yıllar öncesinde çocuk ile konuşma fırsatı bulur. Fakat Vera çocuğun başına gelenleri bildiği için onu uyararak dışarı çıkmasını engeller. Gerisi ise kelebek etkisi gibi Vera’nın bildiği dünyanın değişmesine sebep olur. Kızını kaybeden Vera herşeyi eski haline getirebilmek için çabalayacaktır.

Bütçe Düşük

Şu yıllarda insanların aklına bilim kurgu denildiğinde milyonlarca dolar harcanan CGI’dan geçilmeyen yapımlar geliyor. Ne kadar çok animasyon o kadar çok bilim kurgu olarak nitelendirdiğimiz filmlerin çok gerisinde kalmış olsa da hikayesi ile aradaki payı kapatan ve hatta bir çok yapımında önüne geçecek bir filmden bahsediyoruz. Filmi izlediğiniz zaman zaten pek görsel efekt olmadığını göreceksiniz. Bu nedenle bütçesi herhangi bir Türk filmini sadece kur farkından dolayı geçecektir.

Senaryo Mükemmel

Arkadaşlar bakın senaryosu mükemmel olan bir diğer film benim için ARQ’tı. Fakat bu onu da geçti diyebiliriz. İnsanı sürükleyen ve hiç bitmese de sabaha kadar izlesek dediğimiz olayların içerisinde buluyoruz kendimizi. Biz sol derken bir sağ vuruşla ringin dışına çıkıyoruz. İzleyicinin ileride olacakları ancak ve ancak izledikten sonra bilebildiği bir senaryodan bahsediyorum ve sonunda müthiş bir sürpriz sizleri bekliyor olacak.

Senaryosu kadar senaryonun işlenişi de mükemmel. Ordan oraya atlamak yerine izleyiciye herşeyi detaylı bir şekilde anlatmış. Bu durum zaten beyin yoran bir filmin izleyiciyi gereksiz detayları tahmine zorlayıp yormaktan kurtarmış.

Oyunculuk Mükemmel

Kadrosunda tanıdığım tek isim Álvaro Morte. Onunda filmin içerisinde çok bir rol yok diyebiliriz. Sadece kapakta gözüksün insanların ilgisini çeksin diye anlaşılmış bir aktör gibi duruyor. Fakat başrolde ki hanım efendi filmin hakkını oldukça fazla veriyor. Olayların örgüsü bu kadar iyiyken oyunculuğa pek takılamıyorsunuz aslında.

Zerre CGI olmadan insanlar bu filmi nasıl çekmiş yav diyorsunuz film bitince. Gözlerinizi değil zihninizi yoran yapımlardan birisi diyebiliriz. Sizler de filmi izleyip konu altında yorumlarınız ile izleyecek olan arkadaşlara fikir verebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like