John Wick 3: Parabellum

By

Keanu Reeves severlerin merakla beklediği bir film olan John Wick geçtiğimiz aylarda vizyona girmiş ve hatrı sayılır bir kazanç elde etmişti. Her film gibi John Wick 3 filmininde artı ve eksi yönleri bulunuyor. Bu yönleri siz izleyiciler ile paylaşmak istiyoruz fakat belirtmek isteriz ki bu satırın alt kısmı SPOİLER ile dolu!

SPOİLER UYARISI! (Lütfen filmi izlemediyseniz ve spoiler sevmiyorsanız yazımızın devamını okumayın.)

Konusu

John Wick 3 filmi, serinin diğer filmlerinde olduğu gibi izlerken beyin bulandıran aksiyon sahneleri ile dolu. 2. filmin sonunda John, Continental’in içerisinde bir düşmanını öldürmüştü ve bu sebeple kellesine 14 milyon dolarlık bir açık kontrat koyulmuştu. 3. filmde ise John peşindeki kelle avcılarından kurtulmak ve aslında tekrar affedilmek için elinden geleni yapmaya çalışacak.

Tabiki bunu yaparken milyon tane insanı öldürmesi gerekecek emin olabilirsiniz!

John Wick 3: Parabellum Film Eleştirisi

Gel gelelim filmin hoşumuza giden ve gitmeyen kısımlarına. Şunu söylemek gerekiyor ki ABD sineması uzun zaman boyunca aksiyon filmleri ile anılan ve sevilen bir sinema olmuştur. Baş rolde Keanu Reeves gibi bir karakterinde olması aslında insanların beklentisini arşa çıkartmıştı. Fakat dövüş sahneleri bize istediğimizi veremedi. Sahneler çok hantal ve hatta amatördü diyebiliriz. Aslında bu bizden de kaynaklı olabilir. Sonuç olarak yıllarca mükemmel şekilde dövüşen insanları izledik ve gerçekte dövüşün estetik gerektirmeyen bir olgu olduğunu unutmuş olabiliriz. Yine de tekrar edelim bir iki kamera oyunu dışında dövüş sahnelerinde zerre estetik yok ve bizi mutlu edemedi.

Konusu ise çok dağınıktı. Örneğin John’un üye olduğu örgütün liderini bulabilmek için çölde yürüyüşe çıkması ve susuzluktan baygın düştüğü anda bir bedevinin alıp onu liderine götürmesi bizce biraz abartı ve saçmaydı. İlahi bir yön verilmek istenmiş fakat John burayı da dövüşerek bulabilirdi.

Bu iki eksi yönlü eleştiri dışında filmin sonu da bizi pek mutlu etmedi. Her ne kadar John, Matrix’te ki ustasına kavuşmuş olsa da yediği kazığı şahsen biz sindiremiyoruz. Serinin 3. filminin sonundan da anladığımız kadarıyla John Wick 4 için gün saymaya başlayabiliriz.

Peki bu filmin hiç mi iyi yönlü bir eleştirisi yok? Tabi ki var. Mesela oyuncu kadrosunun genişliği izlerken bizleri mest etti diyebiliriz. Özellikle Halle Berry’nin yer aldığı sahnelerde aksiyonun artması çok iyi olmuştu.

Dövüş Sahneleri

Aksiyon filmlerinin vazgeçilmezi dövüş sahneleridir. Yazımızın üst kısmında az çok sizlere dövüş sahneleri ile ilgili düşüncelerimizi aktardık. Fakat bir kere daha söyleyelim dövüş sahneleri çok vasat olmuş diyebiliriz. Peki aksiyon sahnelerinin diğer vazgeçilmezi olan silahlı sahneler ve çatışmalar John Wick 3 filmi için ne kadar gerçekçi olmuş?

Bundan şöyle söz edebiliriz “Tüfek çıktı, mertlik bozuldu”. John Wick karakteri silahlarını çok iyi kullanan ve neredeyse silahları ile tek vücut olmuş bir karakter. Ancak özellikle Continental’in içinde ki silahlı sahnelerde düşmanlarının burnunun ucundaki John Wick’i isabet alamamaları çok komik olmuş. Karakter vurulmasın diye ellerinden geleni yapmışlar, bunu da izleyiciye çok vasat yansıtmışlar.

Özetle filmi sadece ilk iki filmin ve Keanu Reeves’in hatırına izledik. Aksiyon filmi için en gerekli sahneler çok yapmacık ve sahte olmuştu. Biz yakıştıramadık. İzledikten sonra söz sizde.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like